24 czerwca 2012

Risotto z koprem włoskim, ricottą i chilli


Do kupienia bulwy kopru włoskiego zachęcił mnie przepis na zupę-krem z tego warzywa, który widziałam w ostatnich dniach na blogu Lepszy Smak. Miała powstać zupa, jednakże moje plany kulinarne uległy zmianie. Przed przystąpieniem do jej ugotowania, postanowiłam sprawdzić w Internecie, co jeszcze ciekawego można by przyrządzić z tego warzywa i trafiłam na intrygujący przepis Jamie'go Oliviera na risotto z koprem włoskim, ricottą i chilli. Opis przyrządzenia dania brzmiał na tyle kusząco, że ugotowanie zupy postanowiłam odłożyć w czasie i tak oto powstało risotto, które dziś prezentuję. Nie żałowałam zmiany planów, bo danie okazało się pyszne. Uzmysłowiłam sobie, że było to moje pierwsze, samodzielnie przyrządzone danie z koprem włoskim - dotychczas jadłam to warzywo tylko poza domem, w restauracjach lub na imprezach. Zdecydowanie chcę jeszcze po nie sięgnąć, bo smak kopru włoskiego nadaje potrawom ciekawe urozmaicenie.

Przepis na risotto podaję po moich modyfikacjach przepisu źródłowego. Płyny dodawałam "na oko" - ich ilości w moim przepisie są orientacyjne, proponuję dopasować ilość bulionu i wina do preferowanej przez siebie konsystencji risotto.


Składniki:
(dla 2 osób)

- 3/4 szklanki ryżu Arborio
- 2 szklanki gorącego bulionu warzywnego
- szklanka białego, wytrawnego wina lub białego, wytrawnego wermutu
- 1 bulwa kopru włoskiego
- 1 cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 łyżki oliwy
- 1/4 łyżeczki ziaren kopru włoskiego
- 1 suszona papryczka chilli
- sok i starta skórka z 1 pomarańczy
- 3 łyżki masła
- 2 łyżki startego Parmezanu
- 2 łyżki ricotty
- świeżo zmielony pieprz
- sól

Przygotowanie:

Bulwę kopru włoskiego umyć, pokroić w cienkie plasterki, pozostawiając zielone części do dekoracji. Ząbek czosnku obrać z łusek, pokroić w cienkie plasterki. Ziarenka kopru włoskiego zmielić w młynku. W garnku rozgrzać oliwę, dodać pokrojony koper włoski, czosnek i zmielone ziarenka kopru, przyprawić solą i pieprzem, dusić na niedużym ogniu, pod przykryciem ok. 20 minut. 

W międzyczasie rozgrzać w garnku połowę masła, dodać pokrojoną cebulę, smażyć kilka minut, aż zmięknie.  Dodać ryż, smażyć minutę, mieszając, a następnie dodać wino i kontynuować smażenie, mieszając. Gdy wino wyparuje, dodać część gorącego bulionu, sól, pieprz, startą skórkę z pomarańczy i połowę papryczki chilli zmielonej w młynku (połowę pozostawić do dekoracji). Zmniejszyć ogień i gotować risotto, podlewając od czasu do czasu kolejnymi partiami bulionu.

Gdy ryż będzie w połowie ugotowany, dodać podduszony koper włoski oraz sok z pomarańczy i gotować, aż ryż będzie dostatecznie miękki, a następnie wyłączyć ogień, dodać resztę masła, ricottę i połowę parmezanu, wymieszać, przykryć garnek pokrywą i pozostawić na 2 minuty, a następnie od razu podawać, posypując resztą Parmezanu, mielonego chilli i przybierając posiekaną zieleniną.


Inspiracja: przepis ze strony Jamie'go Oliviera, który nieco zmodyfikowałam.

10 komentarzy:

  1. też jadałam do tej pory koper tylko gdzieś, ale muszę koniecznie coś z nim pokombinować bo lubię ten smaczek :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pyzo, ja też lubię ten smaczek - koniecznie muszę jeszcze sięgnąć po to warzywo w swojej kuchni.

      Usuń
  2. Brzmi pysznie, z chęcią się skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kamilo, zachęcam, mnie to risotto bardzo smakowało.

      Usuń
  3. Haniu! Twoje risotto mnie zachwyciło! Z pewnością spróbuję:)
    Pozdrawiam Cię!

    OdpowiedzUsuń
  4. brzmi ciekawie, intrygująco nawet, chyba nigdy nie jadłam fenkułu (a?), a może raz kiedys, ale smaku nie pamiętam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ago, fenkuł/koper włoski ma lekko anyżkowy smak. Ciekawa jestem, czy by Ci smakował.

      Usuń
  5. Uwielbiam risotto, więc chętnie bym zjadła talerz Twojego na obiad :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo ciekawe danie, tym bardziej że kopru włoskiego nie próbowałam

    OdpowiedzUsuń