1 stycznia 2010

Zapiekane figi i morele z kozim serem i szynką parmeńską

Wymyśliłam tę przekąskę po obejrzeniu programu Nigelli Lawson z przepisami świątecznymi. Nigella przyrządziła tam przekąskę z fig, serka koziego i szynki parmeńskiej. Bazując na tych składnikach, przyrządziłam ją w zmodyfikowanej formie (Nigella nie zapiekała swojej). Efekt moich modyfikacji rewelacyjny - przekąska wyszła świetna w smaku i atrakcyjna wizualnie. Polecam na imprezy - goście będą z pewnością zachwyceni.


Składniki:
- suszone figi
- suszone morele
- kozi serek
- szynka parmeńska lub polski zamiennik
Potrzebne będą też wykałaczki oraz papier do pieczenia, którym należy wyłożyć blachę.

W sklepie, w którym robiłam zakupy, nie było szynki parmeńskiej. Jako zamiennik kupiłam polską szynkę sarmacką (produkt firmy Sokołów), która sprawdziła się bardzo dobrze do przygotowania tej przekąski w szczególności dlatego, że kawałki szynki są małe - nadają się w sam raz pod wględem wielkości do zawinięcia owoców.


Figi i morele sparzyć wrzątkiem, osuszyć na sicie i wytrzeć z resztek wody papierowym ręcznikiem. Naciąć owoce tak, aby można było je posmarować w środku serkiem (nie przecinać całkowicie). W środku każdego owocu umieścić tyle serka, ile uda się włożyć - w miarę dużo, aby był dobrze wyczuwalny jego smak, ale bez przesady, aby nie wypłynął. Kupując serek, starałam się wybrać taki, który miał najbardziej ścisłą konsystencję, aby nie rozpłynął się podczas zapiekania. Owoce wypełnione serkiem zawinąć w kawałki szynki, spiąć wykałaczką, ułożyć na blasze pokrytej papierem pergaminowym i zapiekać przez kilka minut w średnio nagrzanym piekarniku. Po kilku minutach wyjąć z piekarnika i od razu podawać. Zamiast serka koziego można użyć zamiennie serka z mleka krowiego - dla eksperymentu zrobiłam tę przekąskę także z serkiem krowim z dodatkiem ziół i też dobrze się sprawdził. Należy tylko pamiętać, aby wybrać gatunek o zwartej konsystencji. Próbowałam też z mozarellą, ale ten gatunek sera nie sprawdził się do tego dania - rozpłynął się podczas zapiekania.


2 komentarze: