6 kwietnia 2014

Warsztaty z Kocham Oliwę

Warsztaty prowadzili Fernando R. Ortega i Anna Machera.
Już po raz drugi miałam przyjemność spotkać się z Fernando R. Ortegą - założycielem firmy ILOVEACEITE.com zajmującej się produkcją i promocją oliwy extra vergine oraz współpracującą z nim na rynku polskim, założycielką strony KOCHAMOLIWE.com, Anną Macherą. Tym razem grono blogerów kulinarnych zostało zaproszone na prezentaję i degustację świeżych, wysokiej jakości hiszpańskich oliw wspomnianej marki pochodzących z kampanii 2014/2014. Spotkanie odbyło się w warszawskim tapas barze Sol y Sombra.

Zaprezentowane podczas spotkania oliwy zostały wytłoczone w pierwszych tygodniach listopada 2013. Pierwsza oliwa, której spróbowaliśmy, pochodziła z początku zbiorów, tj. 2-go listopada 2013. Miała ostrzejszy, pieprzny smak. Druga z oliw, której spróbowaliśmy, oliwa royal, pochodziła z nieco późniejszych zbiorów - została wytłoczona 2 tygodnie później i była delikatniejsza, mniej intensywna w smaku. Termin zbiorów ma istotny wpływ na smak i jakość oliwy. Oliwki zebrane zbyt wcześnie mogą zawierać mało soku, czyli oliwy, natomiast jeśli będą dojrzewać zbyt długo, wzrośnie poziom kwasowości oliwy, a im niższy jest poziom kwasowości oliwy, tym lepszy jej smak. Wybór odpowiedniego momentu zbiorów, zależy także od tego, jaki rodzaj oliwy producent chce osiągnąć. Z oliwek zbieranych przed osiągnięciem pełnej dojrzałości powstaje oliwa o gorzkim, pieprznym smaku, natomiast z oliwek całkowicie dojrzałych otzymuje się oliwę łagodniejszą w smaku, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas warsztatów, degustując oliwy, które zostały wytłoczone z oliwek zebranych w dwutygodniowym odstępie czasu.
Rozróżniamy następujące rodzaje oliwy:
 • Extra vergine - oliwa najwyższej jakości, która nie została poddana żadnym procesom chemicznym. Jest to naturalny, 100%-owy sok z oliwek, który powstał w wyniku mechanicznego tłoczenia całego owocu. Oliwa extra vergine posiada kwasowość nieprzekraczającą 0,8% oraz najlepszy smak i aromat.
 • Vergine - jest także 100% sokiem z oliwki. Oliwa klasyfikowana jako vergine posiada poziom kwasowości nie wyższy niż 2%. Oliwy typu vergine są zwykle mniej aromatyczne niż extra vergine.
 • Lampante (niekonsumpcyjna) - oliwa niskiej jakości, nienadająca się do spożycia. Jest wykorzystywana do celów technicznych lub poddawana procesowi rafinacji, w wyniku którego jest pozbawiana walorów smakowych i zapachowych, a następnie wzbogacana 2-3%-owym dodatkiem oliwy z pierwszego tłoczenia typu vergine i po tych zabiegach jest sprzedawana w celach konsupcyjnych.
Trzy powyższe rodzaje oliw powstają w wyniku naturalnego, mechanicznego procesu pierwszego tłoczenia, natomiast dwa poniższe to produkty wytwarzane w wyniku chemicznych procesów rafinacji:
 • Oliwa z oliwek - mieszanka oliwy uzyskiwanej w wyniku rafinacji oliwy lampante oraz oliwy vergine.
 • Sansa di oliva (po angielsku pomace) - oliwa z wytłoków oliwnych. 
W pierwszej kolejności spróbowaliśmy oliwy z początku zbiorów 2013, która miała intensywny smak.
Podczas spotkania poznaliśmy technikę degustacji oliwy. Omówiono też kryteria jej oceny. Kolor oliwy nie jest ważny - nie jest wyznacznikiem jej jakości, zależy od odmiany oliwek wykorzystanych do jej wyprodukowania oraz stopnia ich dojrzałości. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zapach i smak. Oliwę najlepiej degustować w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka, dlatego w celu degustacji umieszcza się ją w niedużych, owalnych naczyniach, które ogrzewa się trzymając je w jednej dłoni, a drugą dłonią przyrywając od góry. Degustację rozpoczynamy od oceny zapachu, a następnie oceniamy smak, upijając łyk i rozprowadzając go przez kilka sekund w ustach i na języku.Pieczenie w gardle, goryczka i pieprzność to porządane cechy oliwy. Kubki smakowe pomiędzy łykami różnych oliw można oczyścić poprzez zjedzenie kawałka jabłka.

Kucharze tapas baru Sol y Sombra przyrządzili na spotkanie dania kuchni hiszpańskiej i polskiej z dodatkiem oliwy.
Podczas spotkania mieliśmy okazję spróbowania potraw kuchni hiszpańskiej i polskiej przyrządzonych z dodatkiem oliwy. Sprawdziła się ona zarówno do przyrządzenia hiszpańskiej tortilli, jak i naszych placków ziemniaczanych. Świetnie smakowały także surówka z kwaszonej kapusty z dodatkiem oliwy oraz śledź z cebulą w oliwie.

Oliwa dobrze sprawdza się zarówno do przyrządzenia hiszpańskiej tortilli, jak i polskich placków ziemniaczanych
Na stole nie mogło zabraknąć oliwek, które były wyborne. Bardzo dobrze smakowała również kapusta kwaszona z dodatkiem oliwy.
Serdecznie dziękuję organizatorom za zaproszenie na to ciekawe i sympatyczne spotkanie.

6 komentarzy:

 1. Czyli że oliwa z oliwek to wcale nie taka dobra opcja? A kojarzyło mi się, że taka nazwa.. no to powienien być dobry wybór.
  Choć i tak w moim domu jest raczej tylko vergine lub extre vergine akurat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na to wychodzi, że niższe kategorie oliwy to nie najlepsza opcja, jeśli komuś zależy na dobrej jakości. Ja od dawna kupuję tylko extra vergine, ale teraz, po warsztatach, mam większą świadomość, dlatego właśnie ta uważana jest za najlepszą.

   Usuń
 2. Zamiast oliwy można używać oleju, też nadaje się do przygotowywania potraw. Nie bądźmy takimi snobami w używaniu produktów z najwyższej półki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Człowiek uczy się całe życie. Niby mu się wydaje, ze wie już wszystko, a tu wciąż tyle nowych i interesujących rzeczy się można dowiedzieć. :) Fajnie, że są organizowane takie warsztaty. Jestem jak najbardziej za, by było ich jak najwięcej :) Pozdrawiam serdecznie. Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. ale wszystko pięknie wygląda, :)

  Zapraszam do mnie w odwiedziny :)) Pozdrawiam wiosennie !

  znajdziesz u mnie różnorodne rękodzieło , możesz także coś sobie zamówić, albo sama zaprojektować coś co byś chciała - a ja to wykonam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj a ja wiem gdzie można u nas dostać takie prawdziwe hiszpańskie oliwki :) Siłą rzeczy jem je co weekend, bo je sprzedaje :)

  OdpowiedzUsuń